MERAK EDİLENLER

Sık Sorulan Sorular

1.    Silisyum nedir?

Silisyum; yeryüzünde oksijenden sonra en çok bulunan elementtir.1  (yeryüzünün %27,7 ‘si silisyumdur) İnsan vücudunun normal gelişimi ve beslenmesi için gerekli olan 25 element arasında olan silisyum, insanlar için yaşamsal eser element olarak adlandırılmaktadır.2 Çünkü silisyum eksikliğinde hücre metabolizması gerektiği gibi çalışmaz. Yaşlanma, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.3 Referanslar

1.WERNER, D., and ROTH, R., 1983. Silica metabolism In: Eds. LAUCHLI, A., and BIELESKI, R.L. Inorganic Plant Nutrition, Vol.15B. In: Eds. PIRSON, A. and 85  ZIMMERMANN, M.H. Encyclopedia of plant Physiology New Series. Springer  Verlag, New York. p. 682-694.
2.SRIPANYAKORN, S., RAVIN, J., THOMPSON, R.P.H., and POWELL, J.J., 2005. Dietary silicon and bone health. Nutrition Bulletin. 30(3):222-230. 
3.Nıelsen 1988. The ultra trace elements. In Trace Minerals in Foods, Ed., KT Smith, Marcel Dekker, New York, pp. 357-428.

 

2.    Silisyum doğada nerede bulunur?

Hayvansal ürünlerde çok az silisyum bulunur. Öğütülmemiş tahılda bir miktar silisyum vardır.(% 3-6) Ancak silisyumun çoğu tahıl öğütülürken kaybolur. Silisyum doğal sularda, içme suyunda, deniz suyunda, bira gibi içeceklerde çözülebilir bileşiği olan ortosilisik asit formunda bulunmaktadır. Ancak düşük konsantrasyonlardadır. Doğada en zengin silisyum kaynaklarından biri AT KUYRUĞU OTU olarak bilinen Equisetum Arvense’ dir.  

3.    Neden silisyum takviyesine ihtiyaç duyarız?

İnsan vücudunun normal gelişimi ve beslenmesi için yaşamsal eser elementlere ve vitaminlere ihtiyacı vardır.  Silisyum yaşamsal elementlerden biridir. Silisyum da diğer pek çok mineral gibi, topraktan besinlere ulaşmaktadır. Günümüzde daha hızlı üretim yapmak adına yeni tarım yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin arasında yanlış sulama teknikleri, gübreleme ve denetimsiz böcek ilaçlarının kullanımı yer almaktadır. Bu durum maalesef besinlerin topraktan silisyum gibi pek çok minerali yeterince alamamasına yol açmaktadır. Organik ürünlerin azalması nedeniyle insanoğlunun silisyum ihtiyacı giderek artmaktadır.

4.    Nanof1x’in içindeki silisyumun nano boyutta olmasının ne avantajı var?

Silisyumun vücutta bağırsaktan emilimi diğer mineraller gibi zordur. Yani sağlıklı besinlerle alınan silisyumun çoğu vücut tarafından emilemez. Bilimsel yayınlar göstermektedir ki;  besinlerden alınan silisyum miktarın % 4’den daha azı emilebilmektedir. Referans

UNDERWOOD, E.J., 1977. Silicon Trace elements in human and animal nutrition, 4th  Ed. p. 398-409. Academic Press. New York.

Nanof1x’in içindeki silisyum nanoteknoloji kullanılarak nano boyuta indirgenmiştir. Bu sayede nano boyuta indirgenen silisyumun bağırsak tarafından rahatlıkla emilmesi amaçlanmıştır. Nanof1x’in içindeki nano-silisyumun boyutu 100-400 nanometre kadardır. (bir alyuvar hücremizin büyüklüğü 7000-8000 nanometredir)

5.    Günde kaç kapsül Nanof1x kullanmalıyım?

Günde 1-3 kapsül Nanof1x kullanılabilmektedir.

6.    Nanof1x’I nasıl kullanmalıyım?

Su ya da soğuk içeçeklerle (kapsülün ağızdayken erimesinin önlenmesi için sıcak içeceklerle alımı önerilmemektedir) tercihen aç karnına kullanabilirsiniz.

7.    Nanof1x kapsülü yemeklerle birlikte almamda sakınca var mı?

Nanof1x’in yemeklerle birlikte alınmasında bir sakınca bulunmamakla birlikte önerilen kullanım şekli aç karnına alınmasıdır.

8. Vücut hücrelerinde silisyumun biyokimyasal fonksiyonları nedir?

Bilimsel yayınlar; siliyumun hücrelerde 2 temel etkisi olduğunu belirtmektedir. Bu etkilerden ilki; hücrenin beslenmesidir. Silisyum kalsiyum, magnezyum gibi diğer yaşamsal elementlerin hücrelere ve ilgili dokulara taşınmasını sağlamaktadır. Diğer temel etkisi ise hücrelerdeki serbest radikalleri ve toksinlere bağlanıp bu zararlı maddeleri hücre dışına taşımasıdır. Bu etkisi ile hücrenin temizlenmesini sağlamaktadır. Referans

Jurkic et al Nutrition & Metabolism 2013, 10:2 Biological and therapeutic effects of ortho-silicic acid and some ortho-silicic acid-releasing compounds: New perspectives for therapy

9. Sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı beslenme, vücut için gerekli olan maddelerin ihtiyaç duyulan kadarının vücuda alınması demektir. İnsan vücudu pek çok maddeyi kendi üretirken; vitamin, mineral, amino asit gibi bazı maddeleri de besin yoluyla dışarıdan almak zorundadır. Besin öğelerinin vücudun ihtiyaç düzeyinin altında alınmasına ise yetersiz beslenme denilmektedir. Sağlıklı ve yeterli beslenmede çok yemek tüketilmesi değil, kaliteli ve vücudun ihtiyacı olan besin öğelerinin alınması önemlidir.

10. Sağlıklı beslenme neden önemlidir?

Yaşamın sürdürülebilmesi için beslenme ile alınan maddelerden elde edilen enerji kullanılır. Bu enerjinin % 40-50’ si ısıya dönüşür. % 50-60’ ı hücresel reaksiyonlar, vital organların çalışması (internal iş) ve fiziksel aktivite (eksternal iş) için kullanılmaktadır Sağlıklı beslenme ile hastalıkların tedavi maliyetlerinin ve iş günü kayıplarının azaldığı gözlenmiştir. Sağlıklı beslenerek yaşam süresinin uzaması da hedeflenilmektedir. (Avrupa Topluluğunda 65 yaş ve üzerindeki insanlar popülasyonun % 14-17’ni oluşturmaktadır). Sağlıklı beslenmenin en temel amaçlarından biri de insanların kaliteli yaşam sürme arzusununkarşılanmasıdır.

11. Vücut hücrelerinde toksik ve atık maddelerin birikmesi nelere yol açar?

Vücut hücrelerinde toksin ve atık maddelerin birikimi pek çok klinik rahatsızlığa yol açabilmektedir: Baş ağrısı, sırt ağrıları, eklem ağrıları Sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, Yorgunluk, uyku hali, uykusuzluk, Burun kaşıntısı, Sinirlilik, değişken ruhsal yapı, anksiyete, depresyon, Deri döküntüleri, deri kızarıklıkları Öksürük,göğüs hırıltısı, boğaz ağrısı, sinüslerin tıkanması Gözlerde iritasyon, Bulantı, hazımsızlık, anoreksiya, Baş dönmesi, boyun tutulması, Ağız kokusu, Dolaşım bozukluğu, kabızlık. Ateş

12. Nanof1x’in kullanımı için yaş aralığı nedir? (minimum ve maksimum yaş)

Nanof1x 18 yaş ve üzerinin kullanımı için önerilir. Üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

13. Nanof1x’I hamileler kullanabilir mi?

Hamilelerin kullanımı ile ilgili bir veri bulunmamaktadır.