Silisyum Nedir?

Oksijenden sonra yeryüzü tabakasında en bol bulunan element Silisyum’dur. İnsanlar için yaşamsal bir eser element olan Silisyum, kil ve kumda aynı zamanda Kuvars ve Granit gibi taşlarda büyük miktarda mevcuttur.

İnsanlık tarihinin öncelerinde, hayvan ve bitki dokularında zengin varlığından dolayı silisyum fizyolojik olarak önemli bir element addedilmiyordu. Ancak, devam eden araştırmalar sonucunda Silisyum’un sağlığa yararlarının açıkça ortaya konmasıyla birlikte, günümüzde Silisyuım insan vücudu için büyük önem taşımaktadır. Silisyum; insan vücudunun normal gelişimi ve beslenmesi için gerekli olan 25 element arasındadır.

Silisyum eksikliğinde hücre metabolizması gerektiği gibi çalışmaz, yaşlanma, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Önemli Silisyum Kaynakları Nelerdir?

Silisyumun en önemli kaynakları; elmalar, tahıllar, çiğ lahana, yer fıstıkları, havuçlar, soğanlar, salatalık, kabak, bal, balık, rafine edilmemiş tahıllar, yulaflar, bademler ve portakallardır. Daha yüksek miktarlarda sert suda ve nispeten daha az da yumuşak suda bulunur.

Silisyumun Sağlığa Yararları

Cilt Görünümünü Korur:

Silisyum cildin sarkık hale gelmesini önler ve cildin doğal ışıltısını geri verir.

Saç Dökülmesini Önler:

Saç dökülmesi veya saç incelmesi özellikle silisyum başta olmak üzere besinlerden yoksun bir diyet alımının sonucudur. Silisyum, kalın ve sağlıklı saç büyümesini destekler. Ayrıca saçın ışıltısını ve parlaklığını arttırır.

Tırnak Kırılganlığını Önler:

Silisyum tırnak sağlığı bakımında kayda değer bir rol oynar. Parmaklarınızın çekici ve güçlü kalması için silisyum, tırnaklarınızın kalitesini arttırmaya ve birçok tırnak iltihabına karşı korunmaya yardımcı olur.

Kemikleri Güçlendirir:

Silisyum iskelet sağlığının korunması için gereklidir. Kemik dokusunda kalsiyum gibi farklı minerallerin çökelmesini yükseltir.

Kemik Biçimsizliğini Önler:

Eklemlerin ve kemiklerin büyümesi, bakımı için silisyumun kalsiyumu desteklemede çok önemli bir rol oynadığı saptanmıştır. Kemiklerin protein bileşeni olan kolajen miktarını artırarak, kemiklerde esnekliğe neden olur. Ayrıca çıkık ve kırık kemik iyileşme hızını arttırır.

İyileşme Sürecine Yardımcı Olur:

Silisyum, tüberküloz ve mukoza zarlarıyla ilgili diğer hastalıklar gibi birçok hastalığa karşı korunmada önemli bir rol oynar. Ayrıca kırıklarda iyileşme oranını artırmada yardımcı olur.

Alüminyum Toksikliğini Önler:

Silisyumun alüminyum ile birleşmesiyle, mide ve bağırsak bölgesinde ikinci emilimini önlediği ve alüminyum toksiklik belirtilerini, bulgularını azalttığı keşfedilmiştir.

Mukozayı Onarır:

Silisyum, susuz kalmış bir vücutta solunum sisteminde mukozayı onarır.

Damar Sertliğini Önler:

Atardamarlarda sert plak oluşumu, damar sertliğine neden olur. Skar dokusu ve oksitlenmiş kolesterol kan dolaşımını engelleyerek kan akışı tıkanıklığına yol açar. Tavşanlar üzerindeki en son araştırmalar gösteriyor ki silisyum ilavesi plak oluşumunu azaltmakta ve sonradan kalp krizi, felç dâhil olmak üzere çeşitli kalp ve damar hastalıklarının riskini zayıflatmaktadır.