Zindelik

Yeryüzünün %30’una yakınını oluşturan silisyum; insan vücudu için de yaşamsal elementtir.

Yıllardır yapılan bilimsel çalışmalar ve araştırmalar silisyumum insan metabolizması ve sistemleri gerekliliğini ortaya koymuştur.

Yayınlanan tüm bilimsel çalışmalarda; silisyum bağ doku ve bağ dokunun tüm alt gruplarında (cilt altı temel bağ doku, kemik doku, kan doku, kemik doku, kıkırdak doku, yağ doku) olumlu etkilere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Silisyumun dokular üzerindeki etkileri cilt, saç ve tırnaklardaki genç ve güzel görünüm ile sınırlı değildir. Aynı zamanda damar duvar elastikiyeti üzerine de olumlu etkileri vardır. Yapılan bir araştırmada damar sertliği durumda, damar duvarı incelenmiş ve sağlıklı damar duvarına göre 14 kat daha az silisyum içerdiği gözlenmiştir. Bu durum silisyumun damar elastikiyeti üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. 2

Silisyum, damar duvarı üzerine olumlu etkileri ile beraber kan hücreleri üzerinde de olumlu etkileri ile zinde ve dinç bir vücuda kavuşmada yarar sağlamaktadır.  Silisyumun, bağışıklık sistemini uyarıcı etkileri de mevcuttur. Silisyum bu etkiyi vücut savunma hücrelerinde artış sağlayarak gösterir; nötrofil, T Lenfosit ve NK (natural Killer) hücrelerinin sayısını artırabilir ve fagositozu indükler 1 Savunma hücreleri arttığında bağışıklık sistemi uyarılır ve hastalıklara yakalanma riski azalır.
Tüm bunların yanında silisyum yeni kırmızı kan hücrelerinin( alyuvarların) yapımına katkı sağlamaktadır Bilindiği gibi alyuvarlar doku ve hücrelere oksijen taşımasını sağlayan hücrelerdir. Yeni alyuvarların oluşması, sağlıklı dokular üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

 

Silisyum ile beslenmenize katkıda bulunarak;

Vücudunuzun damar duvarı elastikiyetini korumasında takviye sağlayabilir,
Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücut direncinizi arttırmaya yardım edebilir,
Aynı zamanda kan yapım sürecini uyarabilir ve daha sağlıklı bir kan dolaşımına katkı sağlayabilirsiniz.

1.    JURKIC ET AL Nutrition & Metabolism 2013, 10:2 Biological and therapeutic effects of ortho-silicic acid and some ortho-silicic acid-releasing compounds: New perspectives for therapy
2.    DE FRANCISCIS, P., OLIVERO, G., GRACO, A.M., MARENELLI, C., DE MAIRA, E., E.G. ELEWAD, S.H., and GREEN, V.E. JR., 1979. Silicon and the rice plant environment: A review of recent research. II Riso, 28:235-253.