Gençlik

Zamanla Cilt Elastikiyetini Kaybeder.. Yaşlanmaya bağlı olarak cilt elastikiyeti azalmaya başlar. Yaşla birlikte cildin dermal kalınlığı azalır. 1,2,4 Zamanla ciltte gevşeme, sarkma, kırışıklıklar gözlenir 1,2,3 Yaşlanmış ciltte görülen değişikliklerin temel nedeni elastik liflerin fonksiyonunu kaybetmesidir. Kollajen, ciltte bulunan ana yapısal proteinidir. Cildin esnekliğini etkiler ve insan cildinin %70-80’inini oluşturur. Cilt yaşlandıkça gözlenen değişiklikler:  Cildin kendini yenileme hızında azalma, hasar ve yaralanmaların geç tamir edilmesi, kimyasal maddelerden arınma işleminin yavaşlaması, duyusal algılamada azalma, mekanik korumada sorunlar, ter ve yağ üretiminde azalma  1,2,4 Cilt Bağ Dokuda Azalan Silisyum Miktarı Kırışıklıklara Neden Olur.. Bilimsel yayınlar, tipik cilt kırışıklıklarının nedeninin cilt bağ dokuda azalan silisyum ve hiyalüronik asit miktarı olduğunu belirtmektedir. Bağ dokuda azalan silisyum miktarı nem ve elastikiyet kaybına yol açar. Silisyum aynı zamanda cildin ana proteini olan kolajen sentezinde önemli etkiye sahiptir.  Ayrıca Silisyum cilt bağ doku fonksiyonlarını düzenlemekte ve yenilenmesini sağlamaktadır.5 İlerleyen Yaşla Birlikte Damar Duvarları da Elastikiyetini Kaybeder.. İlerleyen yaş ile birlikte damar duvarları da elastikiyetini yitirmektedir. Daha sağlıklı ve genç bir cilt için dolaşımın iyi olması, kan damarlarının ve kan hücrelerinin sağlıklı olması gereklidir. Silisyum, kolajen üzerindeki etkisinin yanısıra damar elastikiyeti ve 6 kan yapımına katkı sağlamaktadır. 5  Silisyum ile beslenmenize katkıda bulunarak  vücudunuza yaşlanmaya karşı mücadelede destek olabilirsiniz. Nano-silisyum ile cilt hücrelerinin yenilenmesi teşvik edildiğinde cilt altı bağ doku kuvvetlendiğinde, kan dolaşımı arttığında, ciltte daha az kırışıklık ve daha genç görünüm sağlanabilir.

1.    Yaar M, Gilchrest BA. Aging of Skin.. In: Freedberg MI, Eisen AZ, Wollf K, Austen FK, Goldsmith LA, Katz SI editors. Fitzpatrick’s Dermatology in General Medicine. 6th edition, New York, Mc Grawe-Hill Book Company, 2003: 1386-1398.2. Chung JH, Hanft VN, Kang S. Aging and photoaging. J Am Acad Dermatol 2003; 49: 690-697.
2.    Yılmaz B, Eskioğlu F. Yaşlanma ile birliktederide gözlenen makroskopik ve histopatolojik değişiklikler. T Kin J Kozmetoloji 1998; 1; 4-9.
3.    WestMD. The cellular and molecular biology of skin agigng. Arch Dermatol 1994; 130: 87-95.
4.    Allı N. Deri yaşlanmasında hücresel ve moleküler mekanizmalar. T Kin J Kozmetoloji 1998; 1; 10-16.
5.    Jurkic et al Nutrition & Metabolism 2013, 10:2 Biological and therapeutic effects of ortho-silicic acid and some ortho-silicic acid-releasing compounds: New perspectives for therapy
6.    LOEPER, J., GOY, L.J, ROZENSZTAJN, L., and FRAGNY, M., 1979. The antiatheromatous action of silicon. Atherosclerosis. 33:397-408